Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim czasie całkiem popularnym tematem. Informacje na jej temat są jednak skrajne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które uprzedzają przed rzekomymi minusami, które się z nią łączą. Ostrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przyznawanych pożyczek zabierali mieszkania ubogich osób.


Prawda jest jednak nieco w wyższym stopniu kompleksowa niż w modelu biedni pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny odpowiedniego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości pewna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron ma świadomość pieczołowicie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przydzielane poprzez podmioty prywatne (zwyczajne kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równe strony, jaka to reguła mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron użycza pożyczki w danej wartości a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w wyznaczonym okresie, wraz z dodatkowymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie ma możliwości weryfikować osoby w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się w związku z tym poprzez zrealizowanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.